Kurš gan nepazīst agavju (Agave) ģinti? Pat cilvēki, kuriem botānika pasveša, vismaz zina, ka agaves tiek izmantotas alkoholiskā dzēriena tekilas ražošanā. Ciešas radniecības saites agaves saista ar furkrejām un dasilirioniem, lai gan šīm ģintīm katrai ir savas īpatnības.
Daudzgadīgie, mūžzaļie milzu sukulenti, kserofīti – furkrejas (Furcraea) pieder sparģeļu (Asparagaceae) dzimtai un savvaļā aug tropu reģionos Meksikā, Centrālamerikā un Dienvidamerikas ziemeļos – Kolumbijā, Venecuēlā un Gajānā, izteikti sausos apgabalos, tuksnešos, kur gadā vismaz astoņus mēnešus valda sausums. Savā dzimtenē furkrejas labi aug piekrastē, klintīs, gravās, kalnu nogāzēs, krūmājos. Tās ir neiedomājami sausumizturīgas. Izmantotas pilsētvides apzaļumošanā, piemēram, dzīvžogos, vai audzētas podos, bez laistīšanas neaug lielas, ja laista, tad veido milzu diametra lapu rozetes.
Pēc izskata furkrejas atgādina agaves, ne velti tās tiek sauktas par viltus agavēm. Telpās diezgan reti, bet tiek audzētas F. selloa, F. selloa var. marginata, F. longaeva, F. foetida. Šīs furkreju sugas aug kā nezāles Austrālijā, izspiežot vietējās sugas, tās atrodamas arī Taizemē, Indijā, Portugālē, Āfrikā, Amerikas Savienotajās Valstīs un daudzās...
Pilnu rakstu lasiet vasaras Dārzs un Drava numurā!
Jelgavas novada Vircavas pagastā, piemājas saimniecībā Mūsu avenes Inta Ro...
2020., 2022. un 2023. gadā Dārzkopības insitītūs iesniedzis reģistrācijai 6...
Pļaut zāli var būt apnicīgs darbs, it īpaši karstās vasaras dienās. Tu domā...
Ziemciešu krāsu eksploziju pavasarī piedāvā gan vienkāršas savvaļas formas,...