Latvijā rapša sējumos sastopami gan mīkstgliemeži, gan kailgliemeži, kas veģetācijas sezonas laikā barojas ar augu daļām, visbiežāk to jaunajām lapiņām, kas ir mīkstākas.
2022. gadā, tāpat kā 2021. gadā, daudzviet Latvijā tika novērota ievērojama kailgliemežu invāzija. Ja ziema būs silta un nākamais pavasaris nebūs ilgstoši sauss, vietās, kur kailgliemeži bija sastopami šogad, to skaits būs liels arī nākamgad. Šis fakts nav iepriecinošs, ņemot vērā, ka kailgliemeži, kas 2023. gadā bojās augus, ir šī gada kaitēkļu pēcnācēji.
BASF Agro agronoms Uģis Ozoliņš skaidro, cik tas ir nopietni: „Labvēlīgos apstākļos vienas sezonas ietvaros kailgliemeži var savairoties ļoti lielā ātrumā un skaitā. Pēdējos divos gados situācija dažās saimniecībās bijusi pat dramatiska. Viens no apstākļiem, kas veicina gliemežu populācijas izplatību Latvijā, ir augsnes apstrādes tehnoloģijas maiņa, pārejot uz minimālo augsnes apstrādi un tiešo sēju, samazinot aršanu, kas gliemežu izplatību ierobežo mehāniski.
Pēdējos gados bijuši kailgliemežiem labvēlīgi laikapstākļi. Rudenī gliemeži augsnes augšējā slānī iedēj oliņas (viens gliemezis līdz 500 oliņām), kurām pēdējo gadu siltās ziemas un vēsie, mitrie pavasari ļauj veiksmīgi pārziemot un attīstīties. Sezonas laikā pieaugušajiem īpatņiem nepieciešami nokrišņi, piemēram, lietavas, kas atsevišķos reģionos atnāca šī gada jūlija vidū, Latgalē arī pirms tam maijā, kad vienā dienā nolija vairāk par 70 ml.
Šo abu faktoru sakritības dēļ pēdējos divos gados...
Pilnu rakstu lasiet decembra SAIMNIEKS LV numurā!
Paaugstini darba efektivitāti ar Cirrus 9004-2C sējmašīnu! Cirrus 9004-2C i...
Holšteinas šķirne ir populārākā piena liellopu šķirne Latvijā, taču pat šīs...
AS Smiltenes piens 2024. gads ir bijis ļoti darbīgs, jaunu izaicinājumu, in...
Produktīvā piena lopkopības saimniecībā galvenā uzmanība tiek pievērsta vie...