No mums neatkarīgu apstākļu dēļ nesamērīgi pieaugušas energoresursu (degvielas, elektroenerģijas utt.) cenas, līdz ar to dārgāks kļuvis arī galaprodukts – pārtika, pakalpojumi un lopbarība. Līdz šim truškopībā barības devā dominēja kombinētā spēkbarība (kombikorms) – 70–90 %. Tā kā trušu gaļas cenu praktiski nav iespējams pacelt, jo ir zema cilvēku pirktspēja, ir jāpāriet uz jauktā tipa ēdināšanu, galvenokārt izmantojot zaļbarību, gatavojot mīkstbarības ar nelielu graudu īpatsvaru. Protams, jāņem vērā, ka samazināsies trušu produktivitāte.
Trušiem nepieciešami dažādi barības līdzekļi. Tiem jābūt iespējami svaigiem un nebojātiem. Barības traukiem jābūt tīriem, tajos nedrīkst uzkrāties barības atliekas no iepriekšējām ēdināšanas reizēm.
Jauktā tipa ēdināšana
Trušu barības devas pamatbarības līdzekļi ziemā ir spēkbarība (35–50 % no barības devas), siens, zariņu barība (10–40 %), sulīgā barība (10–50 %), bet vasarā – spēkbarība (25–45%), zaļbarība (50–75 %) un siens (3–5 %).
No rupjās barības līdzekļiem trušiem noder labs pļavu, āboliņa un lucernas siens. Kā barības devas piedeva siens trušiem vajadzīgs arī vasarā, tāpat ilgstoša lietus periodā, jo slapju zāli trušiem izēdināt nedrīkst. Trusēni apēd 40–150 g, pieaugušie truši – 150–300 g siena diennaktī. No zariņu barības truši labprāt ēd pīlādžus, apses, vītolus, akācijas u.c. Caurejas gadījumos vēlams izēdināt ozola zariņus, jo tajos esošās miecvielas darbojas savelkoši...
Pilnu rakstu lasiet septembra SAIMNIEKS LV numurā!
Paaugstini darba efektivitāti ar Cirrus 9004-2C sējmašīnu! Cirrus 9004-2C i...
Holšteinas šķirne ir populārākā piena liellopu šķirne Latvijā, taču pat šīs...
AS Smiltenes piens 2024. gads ir bijis ļoti darbīgs, jaunu izaicinājumu, in...
Produktīvā piena lopkopības saimniecībā galvenā uzmanība tiek pievērsta vie...