Dārzs un Drava / 2025.gads (PAVASARIS)
Dārzkopības nozare Latvijā ir salīdzinoši neliela, bet stabila nozare. Ja aplūkojam oficiālos statistikas datus, tad puķu platības atklātā laukā 3 gadu griezumā ir ar svārstībām, taču stabili pārsniedz 7,4 ha lielu platību. Lielāko daļu no šīm platībām aizņem ziemciešu stādu audzēšana – ap 6 ha. Segtās platības stādu audzēšanā kopumā aizņem ap 12,2 ha lielu platību. Apsildāmās siltumnīcas pārsvarā tiek izmantotas puķu stādu audzēšanai konteineros un podos. (Informācijas avots: Statistikas pārvaldes dati)
Lai augi pilnvērtīgi augtu un attīstītos, tiem ir jānodrošina visi tiem nepieciešamie augšanas faktori. Augu pilnvērtīgai attīstībai ir nepieciešami visi barības elementi. Tomēr būtiski ir zināt konkrēto sugu un pat šķirņu vajadzības pēc pamata un mikro barības elementiem, sekot līdzi augu attīstībai un būt pietiekami zinošiem un elastīgiem lēmumu pieņemšanā.
1. attēls
Barības elementus ierasti iedala makro un mikroelementos, bet tos var aplūkot no cita punkta, skatoties, kādu funkciju veikšanai augos tie ir vitāli nepieciešami. Šādi barības elementus varam iedalīt 4 grupās (skatīt 1. attēlu).
Puķkopības nozarē ļoti liela nozīme ir ūdens kvalitātei, it īpaši, ja augi tiek audzēti konteineros. Augiem konteineros ir ierobežots substrāta daudzums, kas nosaka to, ka lēmumiem par mēslošanu un citiem augšanas faktoriem ir jābūt ļoti izsvērtiem. Vairākkārt augiem nodrošinot pārmērīgu mēslošanu, substrātam nepaspējot izžūt, tas būs piesātināts ar ūdeni un augu saknēm nebūs piekļuve skābeklim. Augi sāks izjust skābekļa badu, kā rezultātā būs traucēta barības vielu un ūdens uzņemšana. Līdzīgi ir ar pārmērīgu mēslošanu, kā rezultātā var veidoties pārāk augsta sāļu koncentrācija substrātā, kas var traucēt vai pat apturēt augu sakņu darbību, un augi nespēs uzņemt ne vien ūdeni, bet arī barības vielas.
2. attēls
Uzsākot augu audzēšanu siltumnīcās, iesakām veikt ūdens parauga analīzes un izvērtēt, cik lieli ieguldījumi būs nepieciešami ūdens kvalitātes uzlabošanai, lai to varētu izmantot augu audzēšanā. Atbilstoši iegūtajiem rezultātiem izveidot mēslošanas plānu.
Ūdens kvalitāti būtiski ietekmē 3 galvenie faktori:
• Ķīmiskie faktori jeb tā ķīmiskais sastāvs, pH, cietība, EC jeb elektrovadītspēja, sāļu koncentrācija.
• Bioloģiskie faktori – mikroorganismu klātbūtne, organiski piemaisījumi.
• Fiziskā kvalitāte – nogulsnes, cietās daļiņas, temperatūra u.c.
Puķkopībā nozīmīga ir ūdens ķīmiskā kvalitāte – pH, cietība jeb karbonātu un bikarbonātu saturs, sāļu koncentrācija jeb EC. Papildus ieteicams noteikt precīzu barības elementu saturu ūdenī. Atkarībā no ūdens ieguves avota tā ķīmiskais sastāvs var būt vairāk vai mazāk mainīgs sezonas laikā.
Ir zināms, ka Latvijā no dažādām ieguves vietām ņemto ūdens paraugu rezultāti rāda, ka ūdens kvalitātes parametri var būt ļoti atšķirīgi. Varbūt ir gadījies, ka substrātu lietojat ar pareizo pH vērtību un sākumā patiesi augi aug un attīstās labi, bet pēc kāda laika pamanāt, kas liecina par nesabalansētu barības vielu nodrošinājumu. Tas ir tādēļ, ka stādu konteiners ir ar ierobežotu tilpumu, laistīšana notiek bieži un tādejādi var tikt izmainīta substrāta pH vērtība. Pie neatbilstoša pH var tikt ierobežota barības vielu pieejamība augos. Skat. attēlu 3.
3. attēls
Audzējot puķes pie neatbilstošas pH vērtības, augi kļūst vājāk attīstīti, jo barības vielu uzņemšanas spēja ir ierobežota. Var rasties maldīgs priekštats, ka augi jāmēslo vēl vairāk, kaut gan ierobežojošais faktors patiesībā ir augsnes vai substrāta pH vērtība. Mēslojot augus vēl vairāk, šādā situācijā var palielināties sāļu koncentrācija substrātā, tādejādi radot kāda atsevišķa barības elementa pārbagātību. Sāļu koncentrāciju un pH substrātā ir vienkārši noteikt, izmantojot atbilstošas metodes un mērinstrumentus.
Skaidri redzams, cik liela nozīme ir ūdens kvalitātei, pirms uzsākam augu audzēšanu puķu podos jeb konteineros.
Tādēļ pirms augu audzēšanas būtu svarīgi:
• Noskaidrot augu vajadzību pēc barības vielām, substrāta pH, to sāļu izturību un citas nianses.
• Izveidot mēslošanas plānu atbilstoši augu vajadzībai.*
• Veikt korekcijas atbilstoši situācijai – auga attīstības stadija, klimatiskie apstākļi siltumnīcā, mitrums, temperatūra, gaismas nodrošinājums. Tie ir faktori, kuru dēļ visbiežāk jāveic korekcijas mēslošanas plānā.
• Iegādāties mēslošanas līdzekļus atbilstoši izveidotajam plānam.
Yara ražo plašu produktu klāstu fertigācijas sistēmām. Tie ir dažāda veida ūdenī šķīstoši mēslošanas līdzekļi. Profesionāliem audzētājiem būs piemēroti vienu barības elementu saturoši produkti no YaraTera KRISTA sērijas, kas ļauj neierobežoti veidot mēslošanas receptes atbilstoši zināšanām. YaraTera KRISTALON ir sērija, kas ir gatava NPK kombinācija ar mikroelementiem un veidota atbilstoši dažādām auga attīstības stadijām.
4. attēls
YaraTera KRISTALON NPK formulas ir veidotas, lai nosegtu visu augu augšanas laiku, izvēloties veģetācijas periodam atbilstošu YaraTera KRISTALON NPK formulu. Konteineru augiem agrīnās attīstības stadijās ir jāveicina sakņu sistēmas attīstība.
YaraTera KRISTALON Yellow 13-40-13 ir mēslošanas līdzeklis ar paaugstinātu fosfora saturu, kas veicinās sakņu sistēmas attīstību, kas savukārt vēlākās attīstības stadijās palīdzēs augiem uzņemt tiem tik ļoti nepieciešamās barības vielas. Spēcīgas zaļās masas augšanas laikā iesakām lietot YaraTera KRISTALON Lilac vai Blue atkarībā no augu prasības pēc augsnes skābuma. Šie mēslošanas līdzekļi nodrošinās augus ar tiem tik ļoti nepieciešamo slāpekli un citām barības vielām. Ģeneratīvajā jeb augu ziedēšanas fāzē Yara agronomi iesaka lietot YaraTera KRISTALON Orange vai Red. Šajos mēslošanas līdzekļos ir paaugstināts K saturs, kas tik ļoti ir nepieciešams kvalitatīvai un bagātīgai ziedēšanai. Lai ziedi ilgāku laiku ziedētu un saglabātu vizuālo izskatu, iesakām lietot YaraVita ACTISIL smidzinājumus caur lapām.
YaraTera KRISTALON ir veidots tā, lai tā lietošana būtu vienkārša un saprotama un N:K attiecība būtu atbilstoša auga attīstības stadijai. Piemērotākos lietošanas laikus YaraTera KRISTALON skatīt 4. attēlā.
Ja izvēlamies papildināt mēslošanas recepti ar YaraLiva CALCINIT un lietot to kopā vai paralēli ar YaraTera KRISTALON, tad atceramies, ka tos šķīdina atsevišķās tvertnēs, lai neveidotos nogulsnes. Kalcijs ir elements, kas viegli veido nešķīstošus savienojumus ar fosforu un sēru. Izņēmuma gadījumā iepriekš minētos produktus var jaukt kopā, ja viss sagatavotais barības šķīdums tiek lietots tūlīt un ir izlietots 2 stundu laikā, bet tāpat jau būs izveidojušies nešķīstoši savienojumi, kā rezultātā zaudēsiet daļu no minerālmēslu daudzuma, ko bija plānots iedot augiem. Lietojot YaraTera KRISTALON un YaraLiva CALCINIT vienlaicīgi, nodrošināsiet augus ar sabalansētu NPK un Mg, S un mikroelementu Fe, Mn, Zn, B, Cu, Mo un Ca daudzumu. Tikai divi produkti, un sabalansēts barības vielu šķīdums gatavs.
5. attēls
YaraTera KRISTALON + YaraTera KRISTA un YaraLiva CALCINIT izmantošana atsevišķās tvertnēs. Pievienojot maisījumiem kādu no YaraTera KRISTA produktiem, jums būs iespējams veikt korekcijas mēslošanas plānā, palielinot kādu no barības elementiem barības šķīdumā. Tādejādi pielāgojot to mainīgajiem apstākļiem siltumnīcā, kas savukārt ietekmē barības vielu uzņemšanos augos.
Lai uzlabotu podu puķu plaukta dzīvi, uzlabotu ziedu krāsu, iedotu augam papildu izturību, iesakām lietot silīciju saturošu YaraVita ACTISIL. Tas ļauj augiem pārvarēt stresu, palielinot šūnu izturību, kā arī būtiski uzlabo augu izskatu. Skatīt 5. attēlā, kur redzams, kā augi izskatās 5 nedēļas pēc to atrašanās tirdzniecības vietā. Kreisajā pusē Cyclamena mēslota ar YaraTera KRISTALON Red 12-12-36, bet labajā pusē mēslošanas programmā pievienots 3x 0,2% YaraVita ACTISIL šķīduma smidzinājumus pa augu lapām.
Jelgavas novada Vircavas pagastā, piemājas saimniecībā Mūsu avenes Inta Ro...
2020., 2022. un 2023. gadā Dārzkopības insitītūs iesniedzis reģistrācijai 6...
Pļaut zāli var būt apnicīgs darbs, it īpaši karstās vasaras dienās. Tu domā...
Ziemciešu krāsu eksploziju pavasarī piedāvā gan vienkāršas savvaļas formas,...