Saimnieks LV / 2024.gads (Decembris)
Tauriņziežu spēcīgajai sakņu sistēmai, kas iesniedzas dziļi zemē, un unikālajai spējai ar gumiņbaktēriju palīdzību simbiotiski saistīt atmosfēras slāpekli ir liela nozīme augsnes bioloģisko procesu norisēs. Tauriņzieži paaugstina augsnes auglību – uzlabojas tās struktūra, pieaug organiskās vielas saturs un augsne bagātinās ar slāpekli. Līdz ar to vairs nav tik liela vajadzība pēc rūpnieciski ražotiem minerālmēsliem. Tātad tauriņziežu lietojums ļauj gan ieekonomēt, gan ievērot ekoloģiskos aspektus. Ne velti tos ļoti bieži izvēlas zaļmēslojumam un starpkultūru maisījumos.
Pētījumu dati rāda, ka tauriņziežos var būt daudz saistītā slāpekļa. Tas variē ļoti plašās robežās un ir atkarīgs no vairākiem faktoriem, to skaitā sugas, augšanas apstākļiem, sezonas u.c. Taču – jo lielāka virszemes biomasa, jo lielāka sakņu masa un arī kopējais akumulētā slāpekļa daudzums. Tauriņziežu saknēs jeb pazemes biomasā uzkrātā slāpekļa daudzums pākšaugiem svārstās ap 10 %, bet daudzgadīgajiem tauriņziežiem tas var sasniegt līdz pat 60 % no kopējā saistītā slāpekļa daudzuma. Precīzus datus iegūt grūti, jo saknes atmirst un sadalās pakāpeniski.
Nereti valda uzskats, ka bioloģiski saistītais slāpeklis ir videi absolūti nekaitīgs un tam ir pilnīgi atšķirīga iedarbība...
Pilnu rakstu lasiet decembra SAIMNIEKS LV numurā!
Paaugstini darba efektivitāti ar Cirrus 9004-2C sējmašīnu! Cirrus 9004-2C i...
Holšteinas šķirne ir populārākā piena liellopu šķirne Latvijā, taču pat šīs...
AS Smiltenes piens 2024. gads ir bijis ļoti darbīgs, jaunu izaicinājumu, in...
Produktīvā piena lopkopības saimniecībā galvenā uzmanība tiek pievērsta vie...