Trīs gadu garumā Latvijā tika īstenots projekts Latvijas cūkkopības ilgtspējīga attīstība uz antibiotiku brīvas un bioloģiskas saimniekošanas pamatiem. Tā vadošais partneris KS Latvijas cūku audzētāju asociācija sadarbībā ar plašu partneru loku – zinātniekiem, ekonomistiem, cūku audzētājiem un NVO – pētīja, kādas iespējas ir Latvijā attīstīt ilgtspējīgu, kopējā ES gaļas tirgū konkurētspējīgu cūkkopības nozari. Agroresursu un ekonomikas institūta Bioekonomikas nodaļas vadošais pētnieks Dr.oec. Alberts Auziņš, vadošā pētniece Dr.oec. Agnese Krieviņa un pētniece Ieva Leimane skaidro savu pētījuma daļu, kurā analizēts, vai bioloģiskā cūkkopība Latvijā var būt saimnieciski izdevīga.
– Kurus cūkkopības aspektus šajā apjomīgajā projektā pētījāt jūs?
Ieva Leimane: – Pētījuma mērķis bija noskaidrot bioloģiskās cūkkopības potenciālu un no antibiotikām brīvas cūkgaļas audzēšanas iespējas Latvijā. Šīs nišas attīstību nosaka gan t.s. Eiropas Zaļais kurss, gan patērētāju pieprasījums ar vēlmi izvairīties no antibiotiku rezistences, uzturā lietot pēc iespējas dabiskākas izcelsmes pārtiku. Bioloģiskās pārtikas tirgus ES valstīs turpina augt, 2020. gadā tā apjoms vērtības izteiksmē novērtēts 44.8 mljrd. EUR, par 15 % vairāk nekā 2019. gadā. Pārtikas tirgus vizionāri prognozē, ka izaugsmes temps šajā segmentā turpināsies, ražotāju ziņā – vai viņi vēlas un spēj piedalīties šajā procesā.
Mēs, AREI pētnieki, savā pētījumā par ekonomisko izdevīgumu, tā priekšnoteikumiem un problēmu risinājumiem koncentrējāmies tieši uz bioloģisko cūkkopību. Mūsu pētījums...
Pilnu interviju lasiet decembra SAIMNIEKS LV numurā!
Paaugstini darba efektivitāti ar Cirrus 9004-2C sējmašīnu! Cirrus 9004-2C i...
Holšteinas šķirne ir populārākā piena liellopu šķirne Latvijā, taču pat šīs...
AS Smiltenes piens 2024. gads ir bijis ļoti darbīgs, jaunu izaicinājumu, in...
Produktīvā piena lopkopības saimniecībā galvenā uzmanība tiek pievērsta vie...